СРЕДНИ ПАРА ЗА ПАТОТ!

Парот за патот е културно патување и кулинарен блог прославувајќи ги меѓународните патувања, храна и традиции!

Нашите патувања заедно започнаа во јули 2007 во Нешвил, и оттогаш се преселивме и патувавме кон некои неверојатни места, како и видеа и направивме некои неверојатни работи во повеќе од 50 локации низ целиот свет.

КАДЕ САКАШ ДА ОДИШ?

Земјиште на картата на светот
Карта на светот

Последни статии

Вклучен упатство за сирење со крем - парови, совети и многу повеќе!

Август 19, 2019 | 0 Коментари

Крем сирење е како волшебна храна. Се чини дека сè што допира се претвора во кулинарско злато. Што оди со крем сирење и како можете најдобро да го користите во секојдневните рецепти за да ги одржувате… Прочитај повеќе

Забавни работи што треба да направите во Чианг Маи

Август 18, 2019 | 0 Коментари

Чианг Маи, кој е опкружен со многу планини и храмови, е северната престолнина на Тајланд. Се вели дека е најдобро место за посетителите да ја истражат тајландската култура и да направат возбудливо… Прочитај повеќе

Каде да се најде Фадо Музика во Лисабон, Portual

Август 15, 2019 | 0 Коментари
Фадо-Музика-Лисабон

Музиката Фадо, незгодната песна на Португал, е длабоко страствен и срцев жанр на народна музика што може да се проследи наназад до 1820s (а можеби и порано) во Лисабон. Фадо беше на многу начини… Прочитај повеќе

Како да се олесни патувањето

Август 14, 2019 | 0 Коментари

Сите би сакале патувањето да биде лесно, но понекогаш не е така. Понекогаш не е опуштено, па дури и забавно. Понекогаш, всушност, тоа е тешко и разочарувачки. Разочарувачкото патување е најлош вид, и нешто што… Прочитај повеќе

Пилешко солтимбока

Август 10, 2019 | 0 Коментари

Пилешката солтимбока е традиционално италијанско јадење кое е модифицирано со употреба на пилешко наместо телешко месо. Зборот saltimbocca значи „скока во уста“, а вистината е дека навистина се прави! Овој рецепт важи за традиционалниот… Прочитај повеќе

Потпишување за патување совети, водичи, и големи рецепти!

Најпопуларни статии

Галерија на Боргезе: ремек-дела на Бернини и Караваџо

Април 7, 2019 | 3 Коментари

Вила Боргезе (денешна Боргезе Галерија Рим) беше создадена за да биде домаќин на вредна колекција на кардиналот Шипион Боргезе (Scipio Borghese), кој беше страстен за собирање уметнички дела. Тој беше одликуван со навистина суптилен вкус ... Прочитај повеќе

Романтични работи што треба да ги направат во Рим во текот на ноќта

Март 30, 2019 | 1 коментар

Рим е град кој е исто како зачудувачки ноќе, како што е во текот на денот, и како природните светла бледнеат, уличните светилки раѓаат град кој некако се разликува ноќе ... Прочитај повеќе

Готвач и јадење: Совршено искуство за меѓународни foodies

Октомври 8, 2018 | 0 Коментари

Секогаш кога патуваме во странство, ние ќе ги разгледаме локалните цени и деликатеси, особено традиционалните јадења. Но, колку често можеме да видиме и да разбереме како тие се направени, особено од страна на локалните ... Прочитај повеќе

Каде да останете во Санторини

Октомври 7, 2018 | 8 Коментари

Избор каде да останете во Санторини, Грција е една од најлесните одлуки што можете да ги направите во патувањето. Зошто? Тоа е едноставно - нема лошо место за да останете во (или подобро, на) Санторини. Грција најмногу ... Прочитај повеќе

Како да започнете Блог за патување

Август 5, 2018 | 2 Коментари

Блогирањето е за повеќе од патувачки писатели, потенцијални влијатели или оние кои сакаат да добијат следново со поттикнување на мислата и сечење на јавното мислење. Блогирањето, всушност, стана сложено дел од секој претприемачки потфат ... Прочитај повеќе

Потпишување за патување совети, водичи, и големи рецепти!

ТЕКОТ И РЕЦЕПТИ!

Пилешко солтимбока

By Џастин и Трејси | Август 10, 2019 | 0 Коментари

Пилешката солтимбока е традиционално италијанско јадење кое е модифицирано со употреба на пилешко наместо телешко месо. Зборот saltimbocca значи „скока во уста“, а вистината е дека навистина се прави! Овој рецепт важи за традиционалниот… Прочитај повеќе

Рецепт за шкамп Скампи

By Џастин и Трејси | Јули 29, 2019 | 0 Коментари

Скариди Скампи е класичен сад во Америка, кој се базира на италијанска традиција за готвење Скампи, кои се мали ракови кои изгледаат како мали јастози. Во Италија, традицијата е да ... Прочитај повеќе

Француска супа од кромид

By Џастин и Трејси | Јули 24, 2019 | 0 Коментари

Ако има едно јадење Трејси и јас не можевме да живееме без, без оглед на тоа каде сме, тоа е француската кромидска супа. Тоа е едно јадење што, кога го сакате, нема замена. Тоа е или француски кромид ... Прочитај повеќе

Германска чоколадна торта

By Џастин и Трејси | Јули 21, 2019 | 0 Коментари

Германската чоколадна торта е слатка, богата и вкусна слоевита торта, која всушност не е германски. Таа има свои корени во средината на 19th век во Америка, кога пекарот Самуел Герман разви темна чоколада за печење која ... Прочитај повеќе

Нова Англија Клем супа

By Џастин и Трејси | Јули 18, 2019 | 0 Коментари

New England Clam Chowder е американски специјалитет, за кој се верува дека е воведен на горниот североисток од страна на француски имигранти во 1700s. Тоа се зголеми во популарноста како срдечна, домашна антена додека не се озлогласи ... Прочитај повеќе

Потпишување за патување совети, водичи, и големи рецепти!

Имате прашања во врска со вашето следно патување?

Дозволете ни да знаете - ние сме среќни да помогнеме!