TAKONI NJË BAZË PËR RRUGË!

Një Çift për Rrugën është një Udhëtim Kulturor dhe Blog Kuzhinior që feston udhëtimin, ushqimin dhe traditat ndërkombëtare!

Udhëtimet tona së bashku filluan në korrik 2007 në Nashville, dhe që nga ajo kohë ne kemi lëvizur dhe udhëtuam në disa vende të pabesueshme, si dhe kemi parë dhe bërë disa gjëra të mahnitshme në më shumë se vende 50 në mbarë botën.

KU DO TE SHKOSH?

Mbajtësi i Hartave Botërore
World Map

Artikujt e fundit

Udhëzuesi Ultimate Cheese për Krem - Piftet, këshilla dhe më shumë!

Gusht 19, 2019 | 0 Comments

Djathi krem ​​është si ushqimi magjik. Duket se gjithçka që prek kthehet në ari të kuzhinës. Gofarë shkon me djathin krem, dhe si mund ta përdorni më së miri në recetat e përditshme për të mbajtur… Lexo më shumë

Gjërat Argëtuese për të bërë në Chiang Mai

Gusht 18, 2019 | 0 Comments

Chiang Mai, i cili është i rrethuar nga shumë male dhe tempuj, është kryeqyteti verior i Tajlandës. Thuhet se është vendi më i mirë për vizitorët që të eksplorojnë kulturën Thai dhe të bëjnë emocionuese… Lexo më shumë

Ku mund të gjesh muzikë Fado në Lisbonë, Portuale

Gusht 15, 2019 | 0 Comments
Fado-Music-Lisbon

Muzika Fado, kënga e lezetshme e Portualit, është një zhanër i muzikës popullore thellësisht pasionante dhe me zemër që mund të gjurmohet përsëri në 1820 (dhe ndoshta më herët) në Lisbonë. Fado ishte në shumë mënyra… Lexo më shumë

Si ta lehtësoni udhëtimin

Gusht 14, 2019 | 0 Comments

Të gjithë do të donim që udhëtimi të ishte i lehtë, por ndonjëherë nuk është ashtu. Ndonjëherë nuk është relaksuese, apo edhe argëtuese. Ndonjëherë, në fakt, është e vështirë dhe zhgënjyese. Udhëtimi zhgënjyes është lloji më i keq dhe diçka që… Lexo më shumë

Saltimbocca e pulës

Gusht 10, 2019 | 0 Comments

Saltimbocca e pulës është një pjatë tradicionale italiane që modifikohet duke përdorur pulë në vend të viçit. Fjala saltimbocca do të thotë "hedhje në gojë", dhe e vërteta është se vërtet është! Kjo recetë është e vërtetë për tradicionale… Lexo më shumë

SIGN-UP PËR TIPS TRAVEL, UDHËZIME, DHE RECIPE TË MADHE!

ARTIKUJ MË E MËPARSHME

Galeria e Borghese: Kryeveprat e Berninit dhe Caravaggio

Prill 7, 2019 | 3 Comments

Villa Borghese (Galeria e sotme Borghese Rome) u krijua për të organizuar një koleksion të vlefshëm të kardinalit Shipyon Borghese (Scipio Borghese), i cili ishte i pasionuar për mbledhjen e veprave të artit. Ai u dallua me një shije të vërtetë delikate ... Lexo më shumë

Gjërat romantike për të bërë në Romë gjatë natës

March 30, 2019 | 1 Comment

Roma është një qytet që është po aq mahnitës gjatë natës sa është gjatë ditës, dhe kur drita natyrore zbehet, dritat e rrugëve lindin një qytet që është ndryshe ndryshe natën .... Lexo më shumë

Chef dhe Dish: Përvoja e përsosur për foodies ndërkombëtare

Tetor 8, 2018 | 0 Comments

Sa herë që udhëtojmë jashtë vendit, sigurohemi që të provojmë çmimet dhe shijimet lokale, sidomos enët tradicionale. Por sa shpesh ne kemi marrë për të parë dhe kuptuar se si ata janë bërë në të vërtetë, sidomos nga një lokal ... Lexo më shumë

Ku të qëndroni në Santorini

Tetor 7, 2018 | 8 Comments

Zgjedhja ku të qëndroni në Santorini, Greqia është një nga vendimet më të lehta që mund të bëni gjatë udhëtimit. Pse? Është e thjeshtë - nuk ka vend të keq për të qëndruar (ose më mirë, për) Santorini. Shumica e Greqisë ... Lexo më shumë

Si të filloni një blog udhëtimi

Gusht 5, 2018 | 2 Comments

Blogimi është për më shumë se shkrimtarët e udhëtimit, ata që do të ndikojnë, ose ata që kërkojnë të fitojnë një pasim duke përkrahur mendimin dhe duke ndryshuar opinionin publik. Blogimi, në fakt, është bërë një pjesë e ndërlikuar e çdo përpjekjeje sipërmarrëse ... Lexo më shumë

SIGN-UP PËR TIPS TRAVEL, UDHËZIME, DHE RECIPE TË MADHE!

Ëmbël dhe receta!

Saltimbocca e pulës

By Justin & Tracy | Gusht 10, 2019 | 0 Comments

Saltimbocca e pulës është një pjatë tradicionale italiane që modifikohet duke përdorur pulë në vend të viçit. Fjala saltimbocca do të thotë "hedhje në gojë", dhe e vërteta është se vërtet është! Kjo recetë është e vërtetë për tradicionale… Lexo më shumë

Recipes karkaleca Scampi

By Justin & Tracy | Korrik 29, 2019 | 0 Comments

Karkaleca Scampi është një pjatë klasike në Amerikë që bazohet në një traditë italiane të gatimit të Scampi, të cilat janë krustace të vogël që duken pak si karavidhe të vegjël. Në Itali, tradita ka qenë për të ... Lexo më shumë

Supe franceze me qepe

By Justin & Tracy | Korrik 24, 2019 | 0 Comments

Nëse ka një pjatë Tracy dhe unë nuk mund të jetoj pa, pavarësisht se ku jemi, është Supë franceze e qepëve. Është një pjatë që, kur të doni, nuk ka zëvendësim. Është qepë franceze ... Lexo më shumë

Tortë çokollatë gjermane

By Justin & Tracy | Korrik 21, 2019 | 0 Comments

Cake çokollatë gjermane është një tortë e ëmbël, e pasur dhe e shijshme e cila aktualisht nuk është gjermane. Ajo ka rrënjët e saj në mes të 19th shekullit në Amerikë, kur baker Samuel gjermane zhvilluar një çokollatë të errët, pjekje që ... Lexo më shumë

New England Clam Chowder

By Justin & Tracy | Korrik 18, 2019 | 0 Comments

New England Clam Chowder është një specialitet amerikan, që besohet të futet në verilindjen e sipërme nga emigrantët francezë në 1700s. Ajo u rrit në popullaritet si një gjellë të përzemërt, shtëpi deri sa fitoi famë ... Lexo më shumë

SIGN-UP PËR TIPS TRAVEL, UDHËZIME, DHE RECIPE TË MADHE!

Keni pyetje rreth udhëtimit tuaj të ardhshëm?

Le të dimë - ne jemi të lumtur për të ndihmuar!